Bez mála jeden milión eur dlží nebankovka Pohotovosť s.r.o. na súdnych poplatkoch Justičnej pokladnici z 15 656 právoplatných súdnych rozhodnutí. Peniaze nikto nevymáha!
Údaje vyplývajú z odpovede na infožiadosť Justičnej pokladnice, podľa ktorej nebankovka POHOTOVOSŤ s.r.o. dlží za celkom 15 656 právoplatne skončených súdnych konaní celkovo 928 807,95 EUR. Doposiaľ uhradila súdne poplatky v sume 1 061,50 EUR.
Z bližšej analýzy vyplýva, že nebankovka neuhradila vyrúbené súdne poplatky za 105 súdnych konaní vedených v agende Spr (správne právo), 152 exekučných veci a až za 15 324 civilných konaní.
Nebankovka nezaplatila ani najmenší súdny poplatok ktorý jej dali súdy zaplatiť v sume 1,50 eura. Najväčší poplatok jej vyrúbil súd právoplatne vyrúbil dňa 11.6.2015 za konanie 4C/143/2012 v sume 7 788,00 eur. Ani ten nebankovka neuhradila.
Pred pár dňami sa však nebankovka Pohotovosť s.r.o. fakticky vyhrážala Spotrebiteľskému Centru a jeho štatutárom, že v prípade podania návrhu na vyhlásenie konkurzu sa bude brániť žalobami. Podľa nich je „akýkoľvek veriteľský návrh na vyhlásenie konkurzu je vopred odsúdený na neúspech“ uvádza sa v liste.
Nebankovka v liste ďalej deklarovala, že je platobne schopná a podaním návrhu na konkurz vznikne jej a finančnej skupine (holdingu) LUKA & BRAMMER GROUP škoda, ktorú budú vymáhať.
Či je nebankovka Pohotovosť s.r.o. platobne schopná alebo neschopná nevieme hodnoverne preukázať, avšak z doposiaľ zabezpečených pohľadávok je možné sa domnievať, že buď je nebankovka platobne neschopná alebo „iba“ ignoruje svoje záväzky (pozn. a štát jej to ticho toleruje).
Krajský súd v Bratislave sa odpovedi nato, akým spôsobom vymáha pohľadávky zo súdnych poplatkov odvolal na zákon č. 65/2001. Zákon upravuje spôsoby akými môže Justičná pokladnica vymáhať pohľadávky a taktiež aj to kedy môže byť od vymáhania pohľadávky upustené. Keďže sa jedná o pohľadávky ešte z roku 2012 je možné domnievať sa, že Justičná pokladnica na vymáhanie pohľadávok od nebankovky Pohotovosť enormné úsilie nevynakladá.
Situácia, na ktorú upozornilo Spotrebiteľské Centrum je alarmujúca a všimli si to už aj politici. Predseda mimoparlamentnej KDH Alojz Hlina sa dokonca ponúkol, že odkúpi od občanov pohľadávky na ktoré existujú právoplatné súdne rozhodnutia.
Hlina po nadobudnutí účinnosti novely zákona o spotrebiteľských úveroch, v roku 2016, ktorou sa zaviedol povinný zoznam nebankových veriteľov zamuroval vstup do jednej z prevádzok Pohotovosti. Tá bola otvorená i napriek tomu, že nebankovka oficiálne poskytovať úvery nesmela.
Máte s nebankovkou POHOTOVOSŤ podobný problém?
Dajte nám o sebe vedieť.