Tlačové správy a vyhlásenia

O eurových mesačných splátkach nesmie byť žiaden doklad. Varuje svojich nebankovka Pohotovosť

Riadny tok peňazí majú zabezpečiť štyri jednoeurové splátky zaplatené sotrebiteľom na pobočke nebankovky Pohotovosť s.r.o. v hotovosti bez písomného dokladu.

Riadny tok peňazí majú zabezpečiť štyri jednoeurové splátky zaplatené spotrebiteľom na pobočke nebankovky Pohotovosť s.r.o. v hotovosti, bez písomného dokladu.

Vyplýva to z interného zápisu tele-konferencie medzi pracovníkmi menovanej nebankovky. Ten sa mal uskutočniť v polovici júla tohto roku. Okrem zhodnotenia dosiahnutých výsledkov v počte uzatvorených zmlúv so spotrebiteľmi obsahuje dokument aj informáciu o tom, akým spôsobom si nebankovka chce zabezpečiť nepretržitý obrat peňazí. Samozrejme v rozpore so zákonom, a hlavne tak aby o tom Národná banka nevedela.

spis_pohotovost-poplatok

„Požadovanie uhradenia splátok hoci aj jednoeurových môže byť porušením zákona nehovoriac o tom, že spotrebiteľ o uhradení nedostane žiaden doklad. Takúto praktiku považujem na neprijateľnú“ uviedol Miroslav Antoňak, generálny riaditeľ Spotrebiteľského Centra.

Podľa môjho názoru je to jedna z mnohých nečestných praktík ku ktorým sa nebankovka schyľuje vysvetľuje Antoňak, a dodáva že už v minulosti bolo opakovane rozhodnuté napríklad o nekalosti používania zmeniek, dohodách o zrážkach zo mzdy či dokonca o uvádzaní inej ceny úveru v zmluve a dohode o splátkach.

Nebankovka Pohotovosť s.r.o. v júni tohto roku čelila niekoľkým obvineniam z klamania spotrebiteľa a používania nekalých praktík a to takým spôsobom, že so spotrebiteľom pri uzatvorení zmluvy uzatvorila taktiež aj dohodu o splátkach, tá však obsahovala podstatne vyššiu RPMN ako samotná zmluva. Spotrebiteľ bol tak pri uzatvorení zmluvy o úvere nebankovkou o cene úveru oklamaný, čo potvrdila aj Národná banka Slovenska a firme zakázala takéto praktiky používať.

Neziskovka zaoberajúca sa ochranou spotrebiteľov ako reakciu na neférovosť zmlúv hlavne s nebankovkami spustila na webovej stránke www.zmluvnepodmienky.sk iniciatívu prostredníctvom ktorej si môžu občania nechať bezplatne skontrolovať svoju spotrebiteľskú zmluvu. Výsledkom iniciatívy prehľad neférových zmluvných dojednaní. Také podmienky môže občan žiadať aby súd zrušil.