Nebezpečný čaj v slovenských predajniach

Bylinkový čaj z Poľska s mätou a brusnicami značky Loyd by ľudia nemali kupovať. Ak ho už majú, nemali by ho piť, hygienici produkt radia vrátiť na miesto predaja.

Negatívne účinky na psychiku

Čaj obsahuje atropín a skopolamín, varuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na svojom webe. Na nevhodnosť produktu upozornil hygienikov Rýchly výstražný systém pre potraviny a krmivá (RASF). Ide o nebezpečné látky, ktoré by sa mohli prejaviť na ľudskom zdraví. Tropánový alkaloid atropín má pri vyšších koncentráciách halucinogénne účinky. Skopolamín je zase rastlinný alkaloid z blenu čierneho, ktorý má taktiež výrazné účinky na psychiku.

ÚVZ SR radí nekupovať produkt: „Herbal Tea – Mint with cranberry and herbs /Máta s brusinkou a bylinkami“ obchodnej značky Loyd. Ide o čajové vrecúška v škatuľke s váhou asi 40 gramov a dátumom spotreby: 31/07/2017. Výrobcom je Mokate S.A., ul. Katowicka 265, Ustron, 43-450 Poľsko, dodávateľ: Mokate Czech, s.r.o., Počernická 96, 108 00 Praha 10 – Malešice.

Alkaloidy aj v iných výrobkoch

Už začiatkom minulého roku sa objavili na trhu produkty s nebezpečnými alkaloidmi. Upozornila na to Česká Štátna poľnohospodárska a potravinová inšpekcia (SZPI), ktorá nariadila stiahnutie deväť šarží cirokových produktov na českom trhu a varovala spotrebiteľov pred konzumáciou. Výrobky pritom predávala firma, ktorá operuje aj na slovenskom trhu

DISKUSIA K ČLÁNKU

Kliknutím na reklamu nás podporíte!

Na konci každého článku nájdete reklamu, na ktorú prosíme kliknite po prečítaní článku. Podporíte nás približne jedným centom.

Ďakujeme!