Colníci zadržali 232 kilogramov „liekov“ na potenciu

Bratislavskí colníci zaistili dve zásielky z Indie určené na slovenský trh. V oboch sa nachádzali generiká liekov, ktoré však nie sú povolené v EÚ. „Lieky“ mali zvýšiť mužskú potenciu a liečiť psychiatrické poruchy. Deklarant tvrdil, že preváža bižutériu. Na čiernom trhu by hodnota neschválených liekov presiahla 147 000 €.

Celkovo išlo o vyše 60 000 kusov jednotlivých dávok liečiv, z ktorých valná väčšina nie je schválená na použitie v EÚ a ich predaj prebieha nekontrolovane prostredníctvom pokútnych internetových stránok, kde prichádza k ohrozovaniu zdravia tých, čo takéto lieky nakupujú a užívajú. Celková hodnota zaistených neschválených liekov by na čiernom trhu presiahla sumu 147 000 €. Colný úrad v následnom konaní o podozrení z porušenia colných predpisov a pri preverovaní okolností predmetného dovozu oslovil aj Štátny ústav kontroly liečiv.

Colníci takisto zaistili falzifikáty príslušenstva k mobilným telefónom a herným konzolám. Išlo o nabíjačky, slúchadlá, adaptéry do auta, usb káble, wifi ovládače označené názvom originálneho výrobku v celkovom množstve vyše 13 000 ks. Vzhľadom kvalitné napodobeniny originálnych výrobkov parazitujúce slovným a grafickým označením na kvalite originálu boli dovezené z Číny pre slovenskú firmu s poľským konateľom, kde pri dovoze tohto tovaru vzniklo podozrenie nielen z porušovania práv duševného vlastníctva, ale aj porušenia colných predpisov.

Posúdenie porušenia práv duševného vlastníctva vykonáva zástupca oprávnenej osoby a podozrenie z porušenia colných predpisov prejedná priamo colný úrad, kde dovozcovi hrozí uloženie pokuty vo výške najviac 99 581,75 € a prepadnutie tovaru. V prípade preukázania porušenia práv duševného vlastníctva prichádza do úvahy aj priama likvidácia tovaru. Predbežne vyčíslená škoda, ktorá by uvedením tovaru na vnútorný trh Spoločenstva vznikla oprávneným osobám bola vyčíslená na najmenej 111 385 €.

DISKUSIA K ČLÁNKU

Kliknutím na reklamu nás podporíte!

Na konci každého článku nájdete reklamu, na ktorú prosíme kliknite po prečítaní článku. Podporíte nás približne jedným centom.

Ďakujeme!