BBM vs. WhatsApp

BBM i WhatsApp majú svoje vlastné služby a metódy prenosu správ a to nie je ani zďaleka jediný rozdiel.

BBM

BBM

Snáď tým najdôležitejším aspektom je zabezpečenie. WhatsApp už od svojho uvedenia na trh bol upodozrievaný z narúšenia bezpečnosti. Podľa Wikipédie  boli správy odosielané cez WhatsApp vo formáte obyčajného textu.

Niektoré ďalšie správy tiež naznačovali, že bolo možné nielen čítať správy ale taktiež sa dostať aj k telefónnym číslam používateľov. Hoci väčšina z týchto bezpečnostných dier bolo údajne odstránených, WhatsApp aj naďalej ostáva zraniteľný. V skutočnosti, niektorí ľudia tvrdili, že je možné dokonca získať šifrovací kľúč používaný pre odosielanie a prijímanie správ, aby bolo možné odpočúvať rozhovory a ľahko falošovať vašu autorizáciu iným používateľom.

Na druhej strane, BBM je dobre známy pre vysoký stupeň bezpečnosti od spoločnosti BlackBerry. BBM je spoľahlivejšie, pretože správy sú plne šifrované a iba odosielateľ a príjemca majú schopnosť plne dešifrovať správy. Takže, pokiaľ ide o bezpečnosť, BlackBerry sa ujíma vedenia.

Ochrana súkromia

Každá registrácia do BBM vygeneruje jedinečný identifikátor známy ako BBM PIN. Tento PIN slúži ako „nick“ na základe ktorého môžete pozvať dotyčnú osobu chatovať na BBM. Nemusíte sa podeliť o svoje telefónne číslo ani emailovú adresu, aby ste mohli s niekym komunikovať. BBM neodhaľuje osobné údaje o svojich užívateľoch, ak sa ich sami nerozhodnú zdieľať.

Na druhej strane WhatsApp používa telefónne číslo pre registráciu. To znamená, že nato aby ste mohli s niekym chatovať musí WhatsApp zdieľať vaše telefónne číslo s ostatnými ľuďmi, aj keď nechcete. WhatsApp tiež zdieľa (v predvolenom nastavení) potenciálne citlivé informácie o užívateľovi ako poslednej dobe on-line, kontaktné údaje, atď. Skupinový chat, ktorý sme vyskúšali cez WhatsApp nie je čím pochváliť.

Ak sa niektorý z vašich kontaktov WhatsApp vás pridal do skupiny, ktorá preňho obsahuje neznámych ľudí, všetci v skupine majú ihneď prístup k jeho telefónnému číslu, aj keď nechcete, aby ho diskutujúci poznali. Ak si neželáte, aby sa pripojili skupina na WhatsApp, musíte ručne opustiť.V opačnom prípade budete držať príjem správy skupiny – ktoré by sa mohli stať naozaj frustrujúce občas.

BBM má významnú výhodu aj v prípade ochrany súkromia užívateľov.

Notifikácie správ

Notifikácie a potvrdenia o prečítaní odoslanej správy majú po aktualizácii WhatsAppu obe platformy rovnaké. Odosielateľ sa tak dozvie z oboch aplikácii, že správa sa odosiela, bola doručená na server, doručená prijímateľovi a nakoniec prečítaná adresátom.

Viac či menej majú obe aplikácie rovnakú sadu možností zasielania správ i zdieľania obsahu. Obe umožňujú podporu pre textové správy, smajlíky, hlasové správy a ďalšie prílohy.

BBM poskytuje aj on-line zdieľanie polohy prostredníctvom služby Glympse.

Funkcie

BBM vám dáva ďalšie možnosti pre správu diskusných skupín, stretnutí, poznámky a iné prílohy v skupine. Ďalšieho diskutujúceho môžete pridať aj k existujúcemu chatu.

WhatsApp, na druhej strane umožňujú lepšie prispôsobenie pre chatu obrazovky. Môžete zmeniť farbu pozadia chatu v WhatsApp.

BBM ponúka ďalšiu užitočnú funkciu nazývanú procesu „Dvojcestný opt-in“. Rozhovor môže začať medzi oboma stranami iba vtedy, ak jedna odošle pozvanie a druhý prijíma ju. Vo WhatsAppe môžete okamžite začať rozprávať v prípade, že máte mobilné číslo volaného.

Víťaz, závisí na najmä na preferenci užívateľa. 

Náklady a cena

BBM aj WhatsApp sú pomerne malé aplikácie (na iOS, Android a BlackBerry) a nemajú vysoké nároky na dáta. WhatsApp má ročnú sadzbu predplatného vo výške $ 0,99 (po prvom roku bezplatné použitie), zatiaľ čo BBM je úplne zadarmo. BBM vedie tento tým, že ponúka bezplatnú službu svojim užívateľom.

Dostupnosť

Dostupnosťou bol kedysi WhatsApp topkou, čo preukazuje množstvo aktívnych používateľov. BBM bolo možné používať iba v zariadenia značky BlackBerry. Neskôr bol komunikátor uvoľnený aj pre Android 4.0+. V súčastnosti však bezproblémovo funguje na všetkých operačných systémoch.

Porovnávať BBM a WhatsApp nie je jednoduché a to najmä z dôvodu určenia cieľovej skupiny používateľov. WhatsApp bol pravdepodobne cielený nahradiť konvenčné SMS. Možno to je dôvod, prečo je WhatsApp závislá na telefónnom čísle. Ďalším zaujímavým faktom je, že WhatsApp nie je oficiálne k dispozícii pre tablety a to i napriek tomu, že WhatsApp pôsobí ako normálny četovací klient.

BBM je viac konvenčný messenger. Je založený na užívateľských účtoch a generovanom PINe na základe čoho je viac „instantný“ podobne ako je Google Hangouts či Yahoo Messenger. Uvoľnenie BBM pre dva najviac využívané operačné systémy v smartfónoch bolo zaručene dobrým krokom avšak bude trvať nejaký čas kým sa dostane do povedomia užívateľov.

Výsledok porovnania

Porovnali sme dve rôzne obchodné i komunikačné stratégie. Používatelia tak v konečnom dôsledku rozhodnú ktorá z nich je lepšia.

DISKUSIA K ČLÁNKU

Kliknutím na reklamu nás podporíte!

Na konci každého článku nájdete reklamu, na ktorú prosíme kliknite po prečítaní článku. Podporíte nás približne jedným centom.

Ďakujeme!